DLA KOGO JEST SZKOŁA? 
Zaoczne Studium Fotografii KSF przeznaczone jest dla osób pragnących dogłębnie i poważnie poznać dziedzinę sztuki, jaką jest fotografia. I to niezależnie od celu, chęci uzyskania konkretnego zawodu czy też rozwoju swych artystycznych pasji. Program to w zdecydowanej większości zajęcia praktyczne. Ułożony jest w sposób gwarantujący wszechstronne poznanie tematów fotograficznych i ogólny rozwój studenta.
Na każdych zajęciach kładzie się największy nacisk na przygotowywanie przez studentów prac na zadane tematy i stałe konwersacje (omawianie tychże prac).

Zapewniamy bezpłatny dostęp do studia dla naszych słuchaczy

fot. A.Kownacka-Brzozowicz
JAK UCZYMY?
- rok studencki trwa od października do czerwca
- I zjazd odbędzie się 21-22 października (wykaz terminów znajdziesz w Strefie Słuchacza, w menu po lewej stronie)
- zajęcia odbywają się max. dwa razy w miesiącu, w sobotę i niedzielę
- pierwszy rok kończy sesja zaliczeniowa z każdej pracowni fotografii (w postaci oceny końcowej prac)
- w trakcie roku studium zaplanowanych jest 198 godzin lekcyjnych zajęć rozłożonych na:
- minimum 12 zjazdów po 16 godzin lekcyjnych
- osobny zjazd egzaminacyjny
- 32 godziny lekcyjne dodatkowej, obowiązkowej pracy własnej studentów
- system pracy oparty na programie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
-
w trakcie nauki zbudujesz własne, profesjonalne portfolio
-
studium KSF możesz również traktować jako przygotowanie do egzaminów na Uniwersytet Artystyczny
-
rok kończy się egzaminami z czterech pracowni oraz obroną pracy końcowej i jej wystawą
- po zakończeniu I roku otrzymasz zaświadczenie ukończenia studium KSF
- w roczniku 2023/24 studium będzie już zarejestrowane jako artystyczna szkoła policealna w Ministerstwie Kultury, słuchacze bieżącego rocznika, którzy uzyskają zaliczenia końcowe będą mogli z od razu zapisać się na II rok szkoły policealnej. Ukończenie II roku dokumentowane będzie wydaniem dyplomu Katowickiej Szkoły Fotografii w zawodzie: Plastyk, specjalność - Fotografia i film, specjalizacja - Fotografia artystyczna
CENA STUDIUM ZAWIERA





PROGRAM
Program opisany w trzeciej zakładce strony przerabiany będzie w następujących blokach tematycznych:
(40h)
(30h)
(21h)
(25h)
dr Anna Sielska
mgr Maciej Niesłony
mgr Paweł Siodłok
mgr Michał Jędrzejowski
(16h)
(12h)
(18h)
(3h)
mgr Anna Siodłok
K.Jurczyński/W.Nowak
mgr M.Chodanionek/W.Nowak
dr Szymon Makuch
(8h)
dr ANNA SIELKSA
DLACZEGO Z NAMI?
Kadra uniwersytetów artystycznych...
Jesteśmy jedyną prywatną szkołą fotografii, która szkoli w oparciu o standardy UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU i zatrudnia pedagogów uczelni artystycznych. Zajęcia w naszej szkole prowadzą ponadto artyści, uznani fotografowie komercyjni, fotografowie-pedagodzy z innych szkół... Spotkacie więc podczas zajęć osoby z UAP w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu oraz czeskiej Opavy, a także laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych nagród.
Autorski program
Rok studencki trwa od października do maja/czerwca. Program studium został przygotowany tak, aby odpowiadał na potrzeby rynku, szkolił od strony praktycznej i rozwijał artystycznie. Opiekę programową nad studium objęła wykładowczyni UAP w Katowicach - dr Anna Sielska.
Praktyka
Teoretyczne wykłady zostały zawężone do niezbędnego minimum, a główny nacisk kładziemy na naukę praktyczną w studio, konsultacje i w laboratorium obróbki cyfrowej. Stanowią one znaczny procent czasu nauki. Oprócz pracowni prowadzonych przez pedagogów, jako jedyni w Polsce wprowadziliśmy obowiązkowe ćwiczenia grupowe. Są one kontynuacją wcześniej wspomnianych zajęć, studenci wykonują w ich ramach konkretne zadania do zrealizowania w grupie. Tak zaplanowany sposób nauczania wsparty jest konwersatoriami czyli praktycznymi dyskusjami nad fotografią, mającymi motywować studentów do twórczego myślenia i poszukiwania nowych sposobów kreacji obrazu.


fot. Andrzej Hajdasz
Przestrzeń absolwentów
Propozycja szkoły kierowana jest do wszystkich zainteresowanych fotografią bez względu na stopień zaawansowania. Najważniejsza jest ciekawość połączona z pasją, którą mamy albo chcemy rozwinąć w dziedzinie fotografii. Szkoła proponuje program dający również możliwość przygotowania się do studiów fotograficznych typu wyższego.
Pracownie, które proponujemy naszym studentom są bardzo różnorodne, pozwalają na rozwój artystyczny, zawodowy i techniczny. Absolwenci szkoły mają szerokie możliwości wyboru pracy na rynku fotograficznym: od samodzielnego twórcy poprzez fotografa komercyjnego, roli producenta sesji fotograficznych, fotoedytora, po managera agencji fotograficznej. Kładziemy jednak większy nacisk niż inne szkoły na artystyczny aspekt fotografii.
9 rat po 695 PLN
- brak obowiązku podpisania umowy na 2 lata, można podpisać na rok
- przy umowie na rok cena na kolejny rok może się zmienić maksymalnie o stopę inflacji
REKRUTACJA
- jeżeli jesteś zdecydowany, to:
- Kliknij ZAPISZ SIĘ! i wypełnij formularz zgłoszeniowy
- Prześlij portfolio złożone z max. 10 prac (format JPEG, rozsądna wielkość) na adres rekrutacja@studiumfoto.pl - UWAGA, jeśli nie posiadasz portfolio, ponieważ dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, poinformuj nas o tym, nie musisz go wówczas przedstawiać. Portfolio służy nam tylko do oceny Twoich zainteresowań fotograficznych, nie decyduje o przyjęciu.
- Dokonaj wpłaty wpisowego
- Następnie otrzymasz od nas maila z prośbą o przesłanie dokumentów niezbędnych do przygotowania umowy o kształcenie
- Zaprosimy Cię również na rozmowę w postaci przeglądu Twoich zdjęć. Jeśli nie masz możliwości dojazdu, dokonamy ich oceny online. Rozmowa nie decyduje o przyjęciu do szkoły.
- Uwaga: aby zostać słuchaczem naszego studium należy przedstawić minimum świadectwo ukończenia szkoły średniej
PORTFOLIO
- jeżeli masz wątpliwości, pytania dotyczące portfolio napisz lub zadzwoń - odpowiemy na nie : rekrutacja@studiumfoto.pl, tel. 502-327-865
KOSZT ZA ROK AKADEMICKI 2023/2024:
- wpisowe (nie podlega zwrotowi) płatne w ciągu 3 dni od zapisu
- opłata za rok nauki przy płatności zgodnie z cennikiem załączonym u góry strony
- wpłat należy dokonywać na konto KSF w mBanku:
- OPENITY SP. Z O.O.
ul. Poznańska 99, 60-185 Skórzewo
nr konta: 34 1140 2004 0000 3602 3972 1571
z dopiskiem "KSF KATOWICE/ imię i nazwisko studenta"
STATUT WSF
- statut znajdziesz tutaj.
W programie przewidziano następujące zagadnienia:
- Historia fotografii
- Estetyka fotografii
- Analiza obrazu fotograficznego
- Wybrane zagadnienia z historii kultury wizualnej
- Fotografia a inne media
- Techniki obrazowania
- Cyfrowa edycja obrazu
- Podstawy fotografii
- Portret
- Fotografia współczesna
- Fotografia w sztuce współczesnej
- Fotografia rzeczywistości
- Fotografia dokumentalna
- Fotografia inscenizowana
- Fotografia reklamowa
- Fotografa kreacyjna
- Zagadnienia prawne w fotografii
- Rynek fotografii

Pracownia Twórczej Fotografii
W ramach zajęć słuchacze rozwiną kompetencje w zakresie praktyki i teorii fotografii. Proces kształcenia zaznajamia z różnorodnością postaw obecnych we współczesnej fotografii w jej wymiarach użytkowym, artystycznym i społecznym. Charakter realizowanych tematów prowokuje do wnikliwej i krytycznej analizy zjawisk rzeczywistości, a następnie prowadzi do ich kreatywnego przepracowania w procesie konceptualizacji i tworzenia wizualnych narracji. Efekty pracy prezentowane są najczęściej w formie projektu fotograficznego – serii fotografii, wystaw, publikacji lub projektów o charakterze intermedialnym. Pracownia przygotowuje słuchaczy do świadomego posługiwania się medium fotografii. Pracownia kończy się przeglądem prac w formie wydruków fotograficznych z zadanych wcześniej tematów. W trakcie trwania nauki studenci realizują zadania domowe.
Pracownia Portretu
Podstawy Fotografii Cyfrowej
Naszym priorytetem jest nauka pracy z aparatem – manualnymi trybami aparatu, rodzajami obiektywów i ich zastosowaniem, różnicami pomiędzy matrycami cyfrowymi… Poruszymy wszystkie zagadnienia techniczne potrzebne do prawidłowej rejestracji obrazu oraz do pracy w studio fotograficznym, jak rodzaje oświetlenia i praca z nimi. Celem będzie wyrównanie poziomu słuchaczy oraz świadome posługiwanie się ustawieniami aparatu. Słuchacze otrzymają dodatkowo filmowe materiały szkoleniowe, które wspomogą samodzielną pracę z aparatem.
Pracownia Fotoreportażu
Pracownia Fotoedycji
Pracownia Fotografii Użytkowej
Prawo Autorskie
Zajęcia mają na celu zapoznanie kursantów z podstawami ochrony własności intelektualnej ze szczególnym uwzględnieniem problemów, pojawiających się przy twórczości fotograficznej.
Psychofizjologia Widzenia
Kompozycja
Świat cyfrowej sztuki wizualnej jest najnowszym przejawem artystycznej twórczości człowieka. Malarstwo naskalne uważamy za pierwszą pracę z obrazowaniem. Wspólną cechą tych dwóch działań było zastosowanie pewnego układu elementów. Co decyduje, że fotografia "wpada nam w oko"? Jaki czynnik sprawia, że zapamiętujemy ten czy inny obraz? Dowiemy się czy posiadamy umiejętność komponowania od urodzenia, czy jest to kolejna zdolność, której uczymy się by tworzyć ciekawe obrazy